1. Etetés 2. Szőrápolás 3. Nevelés. Tanítás
4. A Szocializáció 5. A kiskutya "tartása"
5. A kölyökkutya és más háziállatok 7. A bizalom elnyerése
8. Az ellés 9. Az újszülött kölyök gondozása
10. Öregkori "problémák"

 

Ellés

A szuka a fedeztetéstől számított 59-63 napra hozza világra kölykeit. (A leggyakrabban és a legideálisabban a 61-62. napon) Az ellés előtt 1-2 nappal nyugtalanná válik, keresi a megfelelő helyet, gyakran gödröt ás, kapar. A szuka testhőmérséklete az ellés közeledtével fokozatosan csökken, és az ellés előtt 24-16 órával a normál érték alá esik kb. egy Celsius fokkal, vagyis végbélben mérve 37.0-37.5 lesz.

Az ellés előkészítése:

  • A hely lehetőség szerint legyen zárt (Pl. garázs, pince stb.), de mindenképpen
    szélvédett. (fedett kennel) Ha megoldható, az első néhány napban infralámpa segítségével
    biztosítsunk a kölykök számára kb. 30 fokos hőmérsékletet.

 

  • Az ellető láda (A kutyaház nem szerencsés, mert ott nem tudjuk figyelemmel kísérni az ellést!)
  • kb. 90 x  90 cm alapterületű,
  • 25-30 cm falmagasságú
  • kb. 15 cm-es magasságban a láda belső falán körben egy  2-3 cm-re kiugró vékony léccel. (megakadályozza, hogy a szuka szoptatás közben véletlenül a háta mögé beszorítsa valamelyik kölykét)
  • anyaga: fa
  • az alján vastag – lehetőleg egy darabból kiszabott – kartonpapír
  • Szoktatás az ellető helyhez és ládához: Kb. egy héttel a várható ellés előtt minden nap zárjuk be a kutyát rövidebb-hosszabb időre az előkészített helyre. Adjunk neki ezen a helyen enni. Simogassuk meg, fektessük be a ládába.

 

Az ellés:

  • Az ellés megindulását az állat nyugtalansága, szapora légzése, nyögdécselése jelzi. Ez a szülés megnyílási szakaszát kísérő tünet együttes. Ezután jól láthatóvá válnak a tolófájások, és elfolyik a magzatvíz.  Nem sokkal később - akár már néhány perc múlva -  számíthatunk az első kölyök megszületésére, majd sorban a többi magzat is világra jön.
  • A problémamentesen lezajló ellésnél elegendő, ha időnként – félóránként, óránként - ránézünk a szukára, de egyébként hagyjuk, hogy ösztönösen tegye a dolgát. (köldökzsínór elrágása, méhlepény eltüntetése - megeszik -, a kölykök letisztogatása, a nyalogatással a bélműködés beindítása és a vizeletürítés ösztönzése, az ürülék eltakarítása stb.)
  • Az ellés több órát vesz igénybe, két kölyök megszületése között 15-50 perc telik el és félidőben - 3-5 kölyök után - előfordulhat hosszabb, akár másfél-két órás szünet is.
  • Az ellés befejeződését követően az utófájások során a méhben esetleg visszamaradt magzatburkok, magzatvíz, méhlepény stb. is eltávozik. Még 7-8 napig kezdetben vörhenyes hígabb, majd barnás nyálkás váladék ürül, ez nem rendellenes.
  • Az ellés befejeztével a szukát – kizárólag tiszta vízzel – lemoshatjuk. Erre nincs feltétlenül szükség, mert idővel letisztogatják magukat. Mindenképpen tegyünk azonban tiszta és száraz kartonpapírt az újszülött kiskutyák és a mama alá.
  • Fontos, hogy a kölykök a születést követő 24 órában minél többet szopjanak, ugyanis ilyenkor szívják magukba azokat az ellenanyagokat, melyek az önálló immunrendszer kialakulásáig a kiskutya egyetlen védelmét jelentik a fertőző betegségekkel szemben.
  • Az ellést követő napon feltétlenül mutassuk meg a szukát és a kölyköket állatorvosnak. (Lehetőleg hívjuk ki az orvost!) Az állatorvos kitapintja, ha elhalt magzat maradt a szukában – ha erre nem figyelünk fel, a szuka el is pusztulhat -, megvizsgálja a szuka általános állapotát, serkentő injekciót ad, amely segíti a méh regenerálódását és eltávolítja a kölykök nem kívánatos farkas körmeit. Szükség esetén elaltatja a fejlődési rendellenességgel született (Pl. nyitott hasfal, nyitott szájpadlás, rendellenesen fejlődött végtagok stb.) kiskutyákat.

Hogyan segíthetünk ?

  • Ha a kölyök ellés közben magzatvizet nyel és nem vesz rendesen levegőt (kapkodva lélegzik, esetleg szörcsög). Ilyenkor a mutatóujjunkkal tisztogassuk ki a száját és határozott erős mozdulatokkal – két kezünkbe fogva - fejjel lefelé rázzuk meg többször a kiskutyát !
  • A legtöbb kölyök magzatvízzel teli burokkal együtt jön a világra. Ha a szuka már nagyon fáradt, segíthetünk a burok felszakításában. Ügyeljünk azonban, hogy a művelet közben a kiskutya lehetőleg ne nyeljen magzatvizet.
  • A méhlepényt rendszerint néhány perccel a kölyök születését követően tolja ki a szuka. A köldökzsinórral óvatosan kihúzhatjuk belőle a méhlepényt, de vigyázzunk, hogy a zsinór ne szakadjon el, mert akkor a méhlepény bent maradhat. A köldökzsinórt soha ne vágjuk el ollóval, csak ha előzőleg elszorítottuk. Ne lepődjünk meg azon, hogy a szuka megeszi a méhlepényt. Nagyon sok tápanyagot tartalmaz. Az esetlen kölykök eleinte úgy tűnik, mintha vissza akarnának bújni az anyjukba. Valójában ők is a méhlepény maradványait nyalogatják.
  • Ha az összes kölyök megszületett, segíthetünk, hogy mindegyik szopni tudjon. (Feltéve, hogy nem született több kölyök, mint ahány tejelő csecsbimbója van a szukának.) Ideálisan 4-6 kölyköt tud minden gond nélkül felnevelni a mama. A szuka számára a kölykök táplálása óriási igénybevétel, ezért az anyakutya kifogástalan minőségű és mennyiségű táplálása alapkö-vetelmény. Adjunk neki naponta többször enni. Legyen mindig bőségesen tiszta, friss ivóvize.

 

A szuka ösztönösen védi a kölykeit. Előfordulhat, hogy ellés közben és a kölykök megszületése után ellenségesen viselkedik a saját gazdájával. (A puminál ez nem jellemző, de nem kizárt.)
Ilyenkor a fenti segítségnyújtásnál legyünk nagyon körültekintőek. Ha úgy látjuk, hogy nincs szükség segítségre, ne zavarjuk feleslegesen a szukát. A legtöbb pumi - ha a gazda és közötte szoros, bensőséges kapcsolat van – azonban egyenesen igényli, hogy jelen legyünk.

Mikor forduljunk állatorvoshoz? (Lehetséges problémák)

  • Ha a várható ellési időpont előtt a szuka lázas, elesett, levert, hüvelyéből bűzös váladék szivárog. (Súlyos fertőzésre utalhat, vagy jelezheti a magzat elhalását, ami megmérgezheti a szuka szervezetét, stb.)
  • Ha a szuka 1 héttel „túlhordja” a magzatokat. Akkor is kérjük ki az állatorvos véleményét, ha a szuka látszólag egészséges.
  • Ha az ellés megkezdésétől (elfolyik a magzatvíz, vagy egy jól látható lufiszerű burok lóg ki a kutyából) számított másfél-két órán belül nem jön világra az első kölyök
  • Előfordulhat, hogy valamelyik méhszarv megcsavarodott és császármetszést kell alkalmazni.
  • Lehetséges, hogy túl nagy a kölyök és beszorult a szülőcsatornába.  (Ilyenkor az állatorvos szakszerűen és gyorsan tud segíteni)
  • Ha két kölyök születése között több mint két óra eltelik, és a szuka nyugtalan, erőlködik.
  • Ha az ellést erős, nehezen csillapodó vérzés kíséri.
  • Ha a kezdetben élénk kölykök aktivitása lecsökken, nem szopnak, esetleg elpusztul közülük néhány (kölyökhalál)
  • Ha az ellés után a szuka bágyadt, elesett, lázas lesz, a méhváladék bűzös, nem szűnik.

 

Ha az ellés rendben lezajlott, a mama és a kölykök egyaránt jól vannak, akkor 3 hétig gyakorlatilag nincs más teendőnk, mint időnként tiszta kartonpapírt tenni az ellető ládába és bőséges táplálékkal ellátni a szukát.
Lehetőség szerint ne nagyon engedjük, hogy idegenek kézbe vegyék, simogassák a kicsiket. Mi magunk is ügyeljünk a tisztaságra. Elméletileg az anyatej védettséget biztosít a fertőzések ellen, de nem árt, ha mi is megteszünk mindent a megbetegedések megelőzése érdekében.

 

 


  

 

 

Standard  

A Pumi. ahogy Mi látjuk

Hasznos tanácsok

A Pumik munkában

 

 

 

 

 

Copyright ©2009 Kárpáti Kerítő Kennel