1. Etetés 2. Szőrápolás 3. Nevelés. Tanítás
4. A Szocializáció 5. A kiskutya "tartása"
5. A kölyökkutya és más háziállatok 7. A bizalom elnyerése
8. Az ellés 9. Az újszülött kölyök gondozása
10. Öregkori "problémák"

 

2.Szőrápolás:

A pumi szőre rendszeres ápolást igényel az adott kutya szőrtípusától függően.

Nyírás:


Évente 2-3 alkalommal nyírjuk meg a kutyát. Ezt mi magunk is megtehetjük saját ízlésünknek megfelelően formálva kedvencünk „frizuráját”.
Egy-egy felnőtt, jó szőrben lévő kutya nyírása a gyakorlottak számára is kb. fél óra munkával jár. Ezért fontos, hogy a kutyát kicsi kölyökkorától kezdve szoktassuk az ollóhoz. Kezdetben csak néhány kisebb nyisszantás, igazítás után mutassuk meg neki az ollót. Sok kiskutya az olló csattogásától megijed, és mindent elkövet - rúg, karmol, harap stb. -, hogy elkerülje a nyírást. Ha ezt tapasztaljuk legyünk még körültekintőbbek. Kössük össze a nyírást játékkal, valamilyen pozitív élménnyel. Nyírás után mindig nagyon dicsérjük meg a kutyust. Ha szereti a hasát, kaphat utána jutalomfalatot is. Fokozatosan lehet növelni a nyírás időtartamát is.
Ha így teszünk, a kutya meghálálja, és békésen tűrni fogja, hogy a gazdi megigazítsa a bundáját. A nyírás után a kutya is jobban érzi magát.
Kint tartott kutyáknál télen célszerű meghagyni a hosszú bundát, hogy melegítse az állatot.
Ügyeljünk a pumi fültartására. Van olyan kiskutya, akinek csak 5-6 hónapos korára alakul ki a megfelelő (ideálisan a felső harmadban, elfogadhatóan a felénél visszabicsakló) fül. Ha túlságosan lóg (amúgy pulisan) a fül, ollóval vágjuk le róla a szőrt, ami megkönnyíti, hogy a porcok a megfelelő helyen törjenek meg. Adhatunk neki kálciumot is, ami szintén elősegíti a jó fültartás kialakulását. (Az adagolást illetően kérjük ki az álltaorvos véleményét!) Ha túlságosan magasan törik a fül, esetleg feláll - ez nem túl jellemző, de előfordulhat - akkor egy kis rágógumival, vagy a fülszőr meghagyásával segíthetünk, hogy visszatörjön a pumi füle. Az is elég gyakori, hogy „játszik” a fül. Hol magasabban törik, hol pedig egész mélyen lelóg. Ilyenkor várjuk meg a 4-5 hónapos kort, a fogváltás időszakát, és csak akkor avatkozzunk be.

Fésülés, trimmelés:


Havonta maximum egy-két alkalommal alaposan fésüljük át a kutya bundáját a füle hegyétől a farka végéig különösen ügyelve a különböző hajlatokra. (ágyék, könyök) Erre azért van szükség, mert a pumi nem hagyományos módon vedlik. A sok elhalt szőrszál benne marad a kutyában, és esetenként összetapadhat, csomóssá válhat. Különösen akkor, ha az adott kutyának egyébként is sűrű az alljszőrzete. A fésüléssel ezektől az elhalt szőrszálaktól szabadítjuk meg kis barátunkat. A trimmelés funkciója is hasonló. Azokat a pumikat célszerű trimmelni - ezt egy speciális ollóval tehetjük meg -, amelyeknek nagyon sűrű a bundája. Sok az alljszőrzete. A trimmelés lényegében a szőr megritkítását jelenti. Egy-két évente érdemes a talppárnái közül is kinyírni az összegyűlt, összecsomósodott szőrt, nehogy begyulladjon.
A fülébe nőtt belső szőrszálaktól kicsit drasztikusabban kell megszabadítani. Ezeket a fülszőröket a fülgyulladás elkerülése végett időnként célszerű egy-egy gyors mozdulattal kitépni.

Fürdetés:

A pumi bundája öntisztuló. Ez azt jelenti, hogy a kosz kipereg belőle, ha van egy száraz védett helye, ahová visszahúzódhat az esős időben vagy télen, amikor havazik. Az esővíz és a hó egyébként kifejezetten jót tesz a bundájának. Száradás után gyönyörű szép tiszta lesz a kutya. Ez különösen jól látható a fehér vagy világos színű pumiknál. Évente 1-2 alkalommal (célszerű ezt a nyírással és fésüléssel egybekötni) ajánlott egy kiadós samponos (kutyasamponos) fürdetés is. Lehetőleg jó időben, melegben fürdessük a kutyát, és fürdetés után ne töröljük meg. Hagyjuk, hogy magától megszáradjon kint a szabadban. A fürdetés felfrissíti a kutyát és az élősködők elleni védekezésnek is egyik eszköze. Ha a kutya olyan helyen lakik, ahol fokozottabban ki van téve annak, hogy összepiszkolja magát, akkor is ügyeljünk rá, hogy két fürdetés között legalább 3 hónap teljen el. A túlságosan gyakori fürdetés bőrproblémákat okozhat, mert tönkreteszi a bőr természetes védekező rendszerét.


  

 

 

Standard  

A Pumi. ahogy Mi látjuk

Hasznos tanácsok

A Pumik munkában

 

 

 

 

 

Copyright ©2008 Kárpáti Kerítő Kennel