1. Etetés 2. Szőrápolás 3. Nevelés. Tanítás
4. A Szocializáció 5. A kiskutya "tartása"
5. A kölyökkutya és más háziállatok 7. A bizalom elnyerése
8. Az ellés 9. Az újszülött kölyök gondozása
10. Öregkori "problémák"

 

3. Nevelés, Tanítás:

 

  1. A Pumi jelleme – nevelhetőség

A pumi igen önálló, akaratos és domináns pásztorkutya. Ennek ellenére nevelhető.
A nevelés alapja mindig a kutya és a gazda közötti jó kapcsolat, aminek kiépítésében a következetesség a legfőbb alapelv.

 

Hogyan lehet jó kapcsolatot kialakítani kiskutyánkkal:

    1. Foglalkozzunk sokat a kiskutyával. (játék, séta, kirándulás stb.)
      Feleslegesen azonban ne „maceráljuk”. (A kölyökkutya kezdetben még sokat alszik. Ha látjuk, hogy elfáradt, már nem szalad olyan nagy kedvvel a labda után, akkor hagyjuk pihenni !)

 

    1. Egyértelműen adjuk tudtára, hogy mit szabad és mit nem szabad csinálnia. Ha következetesen, hangsúlyosan használjuk Pl. a NEM vezényszót, ha felugrál, ha harapdálja a lábunkat, nadrágunkat - ami igen jellemző rá, hiszen terelőkutya és ösztönösen teszi mindezt -, vagy bármi mással rosszalkodik, gyorsan megtanulja a szó jelentését. Igen akaratos fajta lévén előfordulhat, hogy dacol velünk, és tovább rendetlenkedik. Ilyenkor felléphetünk kicsit nyomatékosabban is. Pl. a grabancánál fogva kicsit megrázhatjuk a kutyust, vagy rászólhatunk erélyesebben (a kutya a szavakat nem érti, de a hangsúly, hangerő igen sokat jelent számára). Lehetőleg ne üssük meg, mert félelmet és agressziót válthat ki belőle. A kölyökkutya természetes reakciója, hogy ilyenkor ellenünk fordul. Lehet, hogy látszólag megalázkodik, de a kapcsolat a gazda és a kutya között már nem lesz őszinte.

 

    1. Igyekezzünk mindig megértetni magunkat és viszont, megérteni kutyánkat.
      A pumi rendkívül intelligens és tanulékony fajta. Kellő odafigyeléssel és türelemmel viszonylag gyorsan kialakítható az a sajátos nyelvezet, jelrendszer, amellyel a gazdi és a kutya kommunikál egymással. Ennek a nyelvnek a kialakításában sokszor a kutya az irányító. Ha közlendője van, addig ügyeskedik, amíg megérteti a gazdával, hogy mit szeretne. Ha a kérése teljesíthető, tegyünk a kedvére, ha nem akkor értessük meg vele, hogy miért nem és ne engedjük, hogy az övé legyen az „utolsó szó”.
    1. A nevelés és a tanítás legfőbb eszköze a DÍCSÉRET és a BÜNTETÉS. Dicsérhetjük kedves szavakkal, simogatással, kaphat jutalomfalatot, vagy megkaphatja a kedvenc játékát, ha ügyes és okos volt. Büntetni lehet hangos szidással, esetleg bezárhatjuk egy kennelbe - a pumi nem szereti a bezártságot -, ha rosszat csinált. A kölyökkutyát megverni nem szabad. A felnőtt kutyát is csak akkor verjük meg, ha igen főbenjáró bűnt követett el. Pl. ellenünk fordult, vagy támadólag lépett fel valamelyik családtaggal szemben. (Mellékesen megjegyzem, hogy ez egyáltalán nem jellemző a pumira ! Ha mégis előfordul, annak oka van, amit valószínűleg magunkban kell keresnünk.) FONTOS !!! Mindig akkor és ott dicsérjük, vagy büntessük a kutyát, amikor és ahol arra szükség van és megérdemli. Soha ne utólag, mert azt a kiskutya nem érti. Nem tudja összekötni a dicséretet és a büntetést valamilyen korábban bekövetkezett eseménnyel. Csak elbizonytalanítjuk.

 

  1. A kiskutya tanítása:

 

    1. Sok-sok játékkal és dicsérettel. Viszonylag gyorsan meg lehet tanítani az alapvető engedelmességi gyakorlatokra (ül, fekszik, áll stb.), de a kiskutya ezt igazán nem élvezi. Inkább csak a játék kedvéért hajlandó megcsinálni. Ezért mondják, hogy TANÍTANI kb. 10-12 hónapos korától érdemes. Addig csak tanítgatni kell.
    1. Amire mindenképpen tanítsuk meg már kicsi korában az a BEHÍVÁS és a PÓRÁZON vezetés. Fontos, hogy a kiskutya minden körülmények között menjen oda a gazdihoz, ha hívják. Néhány hónapos koráig ez automatikusan működik, mert a kutya számára a gazdi jelenti a biztonságot. Később azonban elkezd érdeklődni minden iránt, és megy a szimata után. A legtöbb gazdi ilyenkor a kutya után ered, és megpróbálja becserkészni az állatot, aki ezt játéknak veszi és elszalad a gazda elől. Mikor végre sikerül megfogni, a gazda még jól meg is szidja. Ezzel pont az ellenkezőjét éri el annak, amit szeretne, mert a kutyában ez igen mély nyomokat hagy. Annyit jegyez meg belőle, hogy ha odamegy a gazdihoz, akkor a gazdi megbünteti. Ne csodálkozzunk rajta, ha legközelebb még úgy sem lesz hajlandó odamenni. Sokkal hatásosabb módszer, ha ilyenkor gyors határozott lépésekkel, esetleg futva elindulunk a másik irányba, és közben hívjuk a kutyát. A kutya előbb-utóbb észreveszi, hogy otthagyták, és őrült iramban szalad a gazdája után. Ha utolér bennünket, nagyon dicsérjük meg. Ha sétálunk a kutyával, engedhetjük, hogy nézelődjön. Hagyjunk neki időt az új hely felfedezésére, és csak akkor hívjuk, ha valóban szükséges. A túl gyakori és indokolatlan behívásokra egy idő után a kutya nem fog reagálni.

 

      • A póráz a kiskutyának kötöttséget jelent. Természetes reakció, hogy ellenáll. Kössük össze a póráz használatát is valamilyen pozitív élménnyel. Pl. a sétával, kirándulással. Nem kell hozzá sok idő, és ő maga hozza majd a pórázt, ha sétálni akar. Eleinte engedjük, hogy ő vezessen. Ne feszüljön a póráz, ne rángassuk a kiskutyát. Ha a póráz mégis megfeszül, álljunk meg, és jutalomfalattal, vagy játékkal csalogassuk magunkhoz a kutyust. Nagyon dicsérjük meg, ha odajön hozzánk, és nem ellenkezik tovább. A póráz használatát így gyorsan megtanulják. Nyakörv és póráz csak akkor legyen a kutyán, ha erre szükség van. A nyakörv állandó viselete kikoptathatja a kutya nyakán a szőrt. Nem egészséges. A póráznak pedig csak annyi a szerepe, hogy magunk mellett tartsuk a kutyust. Kirándulás és séta közben nyugodtan lecsatolhatjuk a pórázt. Had élvezze kis barátunk a szabadságot. Természetesen figyeljünk rá, hogy ne kerülhessen veszélyes helyzetbe. Pl. ha idegen kutya közeledik, vagy autó, hívjuk vissza és tegyük rá újra a pórázt. Ha a kutya jól behívható, akkor nincs mitől félnünk. A séta során azért is fontos, hogy elengedjük az állatot, mert így még jobban tudatosul benne, hogy a póráz mire való. Így elkerülhetjük, hogy a séta közben a kutya „sétáltasson” minket, erőteljesen húzva maga után a póráz másik végét tartó gazdit. Ha idegen helyen járunk, különösen a veszélyes, forgalmas utak mellett mindig használjuk a pórázt. Akármennyire megbízunk kis barátunkban, bármikor adódhat olyan előre nem látható esemény, ami tragédiához vezethet.

       


  

 

 

Standard  

A Pumi. ahogy Mi látjuk

Hasznos tanácsok

A Pumik munkában

 

 

 

 

 

Copyright ©2009 Kárpáti Kerítő Kennel